5 ważnych powodów, dlaczego nieznajomość teorii muzyki Cię ogranicza

To jest 1. z 3 lekcji z serii na temat teorii muzyki:

  1.  [JESTEŚ TUTAJ] 5 ważnych powodów, dlaczego nieznajomość teorii muzyki Cię ogranicza
  2.  Niezawodna metoda na znalezienie pasujących akordów
  3.  Czy poznanie teorii niszczy muzykalność i oryginalność?

Czy to naprawdę takie ważne?

Być może zastanawiasz się, po co gitarzysta miałby uczyć się teorii muzyki.

W dzisiejszym artykule podam Ci 5 ważnych powodów, dzięki którym (mam nadzieję) jeszcze dzisiaj zaczniesz poznawać teorię! 🙂

Oto pierwszy z nich…

1#: Improwizacja

Im mniej znasz teorii, tym mniejszą ilością narzędzi do improwizacji dysponujesz. Analogicznie: im więcej jej poznasz, tym większy zasób środków będziesz posiadał…

…a to bezpośrednio przekłada się na różnorodność i jakość Twoich fraz i solówek.

Jeśli nic znasz: żadnych skal, arpeggio itd. to będziesz grał “na słuch” co tak naprawdę oznacza granie losowych dźwięków z nadzieją, że przynajmniej niektóre z nich będą trafione.

Jeśli znasz minimalny zakres teorii np. tylko pentatonikę, to w całej swojej solówce będziesz wykorzystywał tylko to jedno narzędzie. Znając większy zakres teorii, będzie mógł korzystać z różnych skal, akordów, arpeggio itd. przez co Twoja improwizacja będzie znacznie bogatsza i po prostu ciekawsza.

Dodatkowo bez znajomości teorii trudno Ci będzie ustalić tonację i tym samym dobrać pasujące skale.

(UWAGA: Chcesz poznać teorię muzyki w zrozumiały i praktyczny sposób? Zobacz kurs “Zrozumiała Teoria”)

teoria obrazek

Tego nie “przeskoczysz”: bez zrozumienia teorii Twoja improwizacja będzie cierpieć. Ale to jeszcze nie wszystko, ponieważ kolejnym powodem jest…

2#: Rozumienie muzyki

Wyobraź sobie, że właśnie usłyszałeś w radiu świetną piosenkę i jesteś nią oczarowany.

Dlaczego tak Ci się spodobała?

Bez znajomości teorii muzyki – a tym samym zrozumienia mechanizmów muzyki – Twoja odpowiedź ograniczy się do czegoś w stylu “ładna” lub “przyjemny refren”.

Dzięki teorii możesz przeanalizować piosenkę i zobaczyć co sprawia, że Ci się podoba (lub nie podoba). Po prostu zaczynasz rozumieć muzykę, a nie tylko odbierać na zasadzie ładna/brzydka.

Wtedy okaże się, że np. ten długi dźwięk w zwrotce, który wpadł Ci w ucho to undecyma zaśpiewana na akordzie molowym. Dzięki temu, kiedy innym razem usłyszysz takie współbrzmienie to będziesz wiedział “aha, to musi być undecyma na akordzie molowym”.

Jednym słowem zaczniesz rozumieć muzykę. To jednak nie koniec…

3#: Zapamiętywanie muzyki i piosenek

Załóżmy, że musisz zapamiętać piosenkę zbudowaną z takich akordów:

Em7 A7 DMaj7 Dm7 G7 CMaj7 Cm7 F7 BbMaj7  Bbm7 Eb7 AbMaj7

W jaki sposób byś się za to zabrał? Może sobie myślisz: “Jak to jak? Po prostu zacząłbym kuć na pamięć.” Ile by Ci to zabrało: 15, 30, 60 minut?

Dzieje się tak, ponieważ widzisz te akordy jako niepowiązane ze sobą.

Znając teorię, zauważyłbyś od razu, że jest to tak naprawdę ciąg progresji II V I zaczynając od tonacji D dur i schodząc sekundami wielkimi w dół. Zapamiętałbyś to w jakieś 10 sekund!

(UWAGA: Chcesz poznać teorię muzyki w zrozumiały i praktyczny sposób? Zobacz kurs “Zrozumiała Teoria”)

teoria obrazek

Taka jest różnica, kiedy rozumiesz co grasz oraz skąd się to wzięło. To dopiero 3. powód, czas na czwarty…

4#: Rozumienie stylów muzycznych i różnic między nimi

Czym różni się rock od jazzu? Z pewnością bez większych problemów odróżniłbyś piosenkę rockową od jazzowej, ale jakbyś dokładniej opisał te różnice?

Tutaj znów wracamy do zrozumienia muzyki, jakie daje teoria. Jeśli odbierasz muzykę jedynie na zasadzie “ładne/brzydkie; spokojne/dynamiczne; delikatne/mocne itd.” to nie będziesz umiał określić tych różnic.

Jeśli jednak rozumiesz jak zbudowana jest dana piosenka: jakie wykorzystuje progresje/kadencje, z jakich składników zbudowane są jej akordy, czy występują alteracje, jak poprowadzona jest melodia, jaki rytm wykorzystuje itp. to będziesz w stanie wskazać rzeczywiste różnice, które wpływają na całościowy odbiór.

Jest to temat rzeka, ale musimy już przejść do ostatniego powodu…

5#: Komponowanie i pisanie piosenek

Komponowanie bez znajomości teorii przypomina ponowne wynajdywanie koła…

…tracisz dużo czasu na szukaniu na “chybił trafił” pasujących akordów czy dźwięków, które znając teorię określiłbyś w kilka sekund. (więcej na temat znajdowania pasujących akordów w TEJ lekcji)

Czy zatem teoria nie ogranicza? Wręcz przeciwnie, ale o tym więcej w innej lekcji.

Teoria jest dla kompozytora zestawem narzędzi, które pomagają i przyspieszają jego pracę. Wyobraź sobie drwala, który nie ma żadnych narzędzi. Będzie mu ciężko, prawda?

Tak samo jest bez znajomości teorii.

 

Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do poznania teorii – to wcale nie jest trudne, a niezbędne do dalszego, muzycznego rozwoju.

Napisz poniżej w komentarzu czym dla Ciebie jest teoria i jakie masz z nią doświadczenia.

(UWAGA: Jeśli szukasz praktycznego i zrozumiałego dla laika sposobu na opanowanie teorii to polecam kurs Zrozumiała Teoria).

teoria obrazek

Koszyk

RABAT 20% 🎉

Urodził mi się syn 😍🥹
Świętujemy to 20% rabatem na wszystkie kursy!

Godziny
Minuty
Sekundy