Dlaczego niektórzy gitarzyści osiągają profesjonalizm, a inni ciągle brzmią jak amatorzy

Oto rzecz, której nie rozumieją gitarzyści-amatorzy…

…a która czyni różnicę między tymi, którzy grają na profesjonalnym poziomie (nawet jeśli robią to hobbystycznie), a tymi którzy zawsze brzmią jak amatorzy.

Nie chodzi tutaj o ilość czasu na ćwiczenie (choć oczywiście im więcej tym lepiej), ani wrodzone talenty (choć one też z pewnością nie zaszkodzą). Tą różnicą jest…

Pozwól, że zanim ją zdradzę to pokażę Ci pewien przykład. Dzięki niemu łatwiej będzie mi ją wytłumaczyć…

Co każdy gitarzysta powinien wiedzieć o …nauce języków!

Uczyłeś się kiedyś jakieś obcego języka? Jeśli tak to z pewnością spotkałeś się z terminem: “rozmówki”. Rozmówki to zbiór (zazwyczaj w formie książeczki) często stosowanych zwrotów i fraz.

Przykładowo zaglądnąłem do rozmówek rumuńskich i znalazłem takie zdanie:

Cât costă de persoană? – Ile płaci się za osobę?

Jeśli nauczę się tego pytania na pamięć to będę w stanie poprawnie zapytać w Rumuni o cenę hotelu, mimo iż nie znam nawet jednego słowa w tym języku.

Bardzo pożyteczne, prawda? Ma to wiele zalet, szczególnie gdy jedzie się na wakacje…

…ale jest też wielką pułapką!

Wielka pułapka gotowców

Myślę, że dobrze rozumiesz jaka to jest pułapka: jest się całkowicie uzależnionym od kilku czy kilkunastu wyuczonych zdań.

Co gorsze, nie jesteś w stanie ich w żaden sposób zmodyfikować pod konkretną sytuację. Umiesz spytać ile płaci się za osobę, ale już nie zapytasz ile w przypadku dwóch osób.

Co należy zrobić, aby to zmienić? Zrozumieć teorię, która za tym stoi (gramatykę i słownictwo).

(UWAGA: Odkryj zadziwiająco prosty sekret legendarnej solówki z Bohemian Rhapsody, który w 100% wyeliminuje każdy fałszywy dźwięk z Twoich solówek. Kliknij TUTAJ i pobierz darmowy poradnik)

odkrycie-poziomy

 

Wtedy nie będziesz ograniczony do wyuczonych fraz, ale będziesz potrafił samemu tworzyć dowolne zdania i przez to płynnie i swobodnie się komunikować.

Jak to przekłada się na naukę gry na gitarze?

“Rozmówki” gitarowe

Co jest odpowiednikiem “rozmówek” dla gitarzystów? Gotowe zagrywki, chwyty…

Czy zatem jestem przeciw uczeniu się zagrywek czy chwytów? Nie!

Musisz jednak pójść jeden krok dalej i zrozumieć daną zagrywkę czy chwyt. Skąd się wziął? Jak jest zbudowany? Na czym się opiera (jakiej skali, akordzie itp).

W przeciwnym wypadku niczym nie różnisz się od osoby, która nauczyła się po rumuńsku Cât costă de persoană? i kilku innych zwrotów, ale nie ma pojęcia o gramatyce czy słownictwie…

…i przez to jest ograniczona do mechanicznego powtarzania tylko tych kilku fraz. Nie ma mowy o swobodnej komunikacji.

Brzmi logicznie, ale jak to przełożyć na praktykę? To nie jest trudne…

Zastosowanie w praktyce

Powiedzmy, że właśnie nauczyłeś się zagrywki. Kiedy już ją technicznie opanujesz, przeanalizuj jej budowę, m.in:

  • na jakiej skali się opiera
  • jakie dźwięki wykorzystuje w stosunku do akordu w podkładzie (to jest jeszcze ważniejsze niż poprzedni punkt, a mało kto to robi!)
  • jaki rytm wykorzystuje

Rozumiejąc te i inne elementy, nie tylko znasz na pamięć zagrywkę, ale przede wszystkim ją rozumiesz: wiesz jak jest zbudowana i dlaczego brzmi tak jak brzmi.

To daje Ci niespotykaną wcześniej elastyczność i swobodę w grze na gitarze. Oczywiście to samo odnosi się do innych elementów niż zagrywki: np chwytów akordowych.

Może myślisz sobie: to oznacza, że będę musiał poznać teorię muzyki? TAK! Zrozumienie teorii muzyki to jedna z najcenniejszych rzeczy, którą możesz dać swojej grze na gitarze (i wcale nie jest trudna, jeśli się do niej odpowiednio podejdzie).

Zachęcam do skomentowania poniżej i podzielenia się własnymi przemyśleniami i doświadczeniami w tym temacie.

(UWAGA: Odkryj zadziwiająco prosty sekret legendarnej solówki z Bohemian Rhapsody, który w 100% wyeliminuje każdy fałszywy dźwięk z Twoich solówek. Kliknij TUTAJ i pobierz darmowy poradnik)

odkrycie-poziomy

Koszyk

RABAT 20% 🎉

Urodził mi się syn 😍🥹
Świętujemy to 20% rabatem na wszystkie kursy!

Godziny
Minuty
Sekundy