3 złote zasady ćwiczenia z metronomem

Szymon ZeifertGitara, Sprzęt i Akcesoria7 Comments

metronom

“Lepiej ćwiczyć 10 minut z metronomem niż godzinę bez”.

Spotkałeś się już z takim stwierdzeniem?

Nie wiem czy to jest dokładnie prawda, ale jedno jest pewne: ćwiczenie z metronomem jest w 95% przypadków znacznie skuteczniejsze niż bez.

Jednym słowem musisz dowiedzieć się jak ćwiczyć z metronomem i zacząć to robić!

Mam nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomoże.

Po co ćwiczyć z metronomem?

Zanim przejdziemy do tego jak ćwiczyć to musisz być przekonany, że jest to koniecznie.

Stosowania metronomu ma dwie główne korzyści:

– uczy grania w równym rytmie i tempie

– umożliwia stopniowe zwiększanie szybkości

Pierwsza jest oczywista: jeśli chcesz grać równo to ćwicz równo – metronom Ci w tym pomoże.

Druga odnosi się efektywnego ćwiczenia techniki i szybkości. Musisz zacząć ćwiczyć w wolnym tempie, w którym bez błędnie grasz dane ćwiczenie, a następnie stopniowo, powoli przyspieszać. Bez metronomu jest to niemożliwe.

(UWAGA: Nie wiesz co ćwiczyć z metronomem? Polecam zacząć od tych 3 zagrywek. Kliknij TUTAJ i odkryj 3 zagrywki, które każdy gitarzysta musi znać)

3 zagrywki gitarowe

Tak więc jeśli chcesz grać równo i sprawnie technicznie to metronom musi stać się Twoim najlepszym przyjacielem!

Ćwiczenie z metronomem: złote zasady

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest “Zaczynaj od wolnego tempa!”. Jest to tak ważne, że powtórzę:

ZASADA #1: ZACZYNAJ OD WOLNEGO TEMPA!

Usłyszysz taką radę w co drugiej gitarowej lekcji, ale mimo to wielu gitarzystów wciąż próbuje nad nią przeskoczyć…

…zaczynają ćwiczenie od szybkiego tempa, myśląc że w ten sposób w krótszym czasie nauczą się szybko grać. W rzeczywistości osiągają odwrotny efekt.

Powinieneś zawsze zaczynać od tempa w którym grasz swobodnie i bez problemów. Jeśli w co drugim lub trzecim powtórzeniu ćwiczenia popełniasz błąd (nawet jeśli jest to ledwo zauważalne potknięcie) to zmniejsz temp.

Dopiero kiedy znajdziesz tempo w którym grasz bez problemu, możesz zacząć przyspieszać. O tym mówi kolejna zasada…

ZASADA #2: ZWIĘKSZAJ TEMPO STOPNIOWO

Nie zwiększaj tempa w dużych przeskokach: 20 czy 10 bpm. Zwiększ o 5, 3,2 lub nawet 1 bpm.

Jeśli grasz w danym tempie bez żadnego problemu i czujesz, że masz jeszcze duży zapas prędkości to zwiększ o 5.

(UWAGA: Nie wiesz co ćwiczyć z metronomem? Polecam zacząć od tych 3 zagrywek. Kliknij TUTAJ i odkryj 3 zagrywki, które każdy gitarzysta musi znać)

3 zagrywki gitarowe

Jeśli grasz w danym tempie bez błędów, ale czujesz że jesteś na granicy swoich możliwości to zwiększ o 2 lub 1.

Dlaczego nie rzucać się od razu na szybkie tempo?

Ponieważ kluczem jest dokładność i precyzja. Ćwiczenie sprawia, że utrwalasz to co grasz. Jeśli będziesz ćwiczył w zbyt szybkim tempie to będziesz grał niedbale – a tym samym utrwalał takie granie.

To jest pewna droga do wyrobienia sobie złych nawyków, których potem ciężko będzie się oduczyć.

ZASADA #3: BĄDŹ CIERPLIWY I SYSTEMATYCZNY

Z ćwiczeniem techniki i szybkości jest jak z chodzeniem na siłownie: jednorazowe wyjście nic nie da (poza zakwasami…).

Ćwiczenie techniki to tak naprawdę ćwiczenie mięśni palców. Jednorazowe ćwiczenie nie wystarczy, aby przyzwyczaić palce do swobodnego grania w danym tempie.

Jest to z jednej strony zła wiadomość – ponieważ nie będziesz miał natychmiastowych efektów z dnia na dzień. Jednak z drugiej strony jest to zachęta: jeśli będziesz regularnie ćwiczył i stopniowo zwiększał tempo to nie ma innego wyjścia: musisz mieć efekty.

Tak więc zamiast na to narzekać, weź nawet tylko jedno ćwiczenie (jeśli masz tylko kilka minut dziennie dla gitary) i zacznij je codziennie wykonywać (albo przynajmniej co drugi dzień). To będzie wielokrotnie skuteczniejsze niż wielogodzinne granie raz na miesiąc.

Metronom to największy przyjaciel gitarzysty

Mam nadzieję, że jesteś już przekonany że musisz ćwiczyć z metronomem oraz wiesz już jak to robić.

Tak więc gitara w dłonie, metronom przygotowany i do ćwiczeń!

Jeśli masz jakieś pytania to śmiało napisz w komentarzu poniżej.

(UWAGA: Nie wiesz co ćwiczyć z metronomem? Polecam zacząć od tych 3 zagrywek. Kliknij TUTAJ i odkryj 3 zagrywki, które każdy gitarzysta musi znać)

3 zagrywki gitarowe

7 Comments on “3 złote zasady ćwiczenia z metronomem”

 1. @ Hubert chyba to zależy, co komu pasuje. Obie szkoły prowadzą do celu innymi drogami… problem pojawia się tutaj w motywacji gracza, widząc że gra szybko ale niedokładnie, może stracić zapał do gry. A zapał nie mija kiedy mamy mierzalne postępy gry(zwykle;)). A zmierzyć możemy je łatwo metronomem. Biegacz od razu też nie biega jak Ussain Bolt, inaczej bedzie miał kontuzję albo zawał serca… może idąc ideologią sportową można wprowadzić trening HIIT na instrymenty. Robimy dobre podstawy z wolnym tempem a potem na minutkę wchodzimy na szybkie tempo, powiedzmy razy dwa i patrzymy jak idzie? i z powrotem zejście na normalne tempo…

 2. Zgodzę się co do powiedzmy części artykułu. Z pewnością ćwiczenie z metronomem uczy grania równo, co do ćwiczenia szybkości, to już absolutnie się nie zgodzę i tutaj wkleiłbym linki od mistrzów prędkości, którzy mówią to co teraz napiszę, dodając coś od siebie.

  Po pierwsze, pierwszy mit, chcesz grać szybko ćwicz wolno. Totalna bzdura. Nie nauczysz się biegać szybko, ćwicząc wciąż wolno bieganie. Przyrównując to do siłowni, nie będziesz silniejszy dźwigając wciąż małe ciężary. Tu zasada jest jak w sporcie, chcesz grać szybko musisz ćwiczyć szybko, próbując przekraczać swoje możliwości. Tylko w ten sposób można wyćwiczyć szybkość. Nawet jeśli przy maksymalnych prędkościach grasz nierówno i źle to poprawi się z czasem.

  Co do metronomu do wyrabiania szybkości… No niestety to też nie jest prawda. Czemu? Otóż jeżeli już dane ćwiczenie potrafisz zagrać w wolnym tempie, tzn bez sensu jest stopniowe zwiększanie prędkości i ćwiczenie w tempach, o które adeptowi nie chodzi. Umiesz już to zagrać wolno, w sensie palce trafiają gdzie trzeba przechodzisz od razu na maksymalny poziom na jaki cię stać. Gdzie w tym metronom? Otóż metronom narzuca pewien reżim, to po pierwsze, po drugie rozprasza umysł, bo musisz się koncentrować na pulsie i technice i synchronizacji tego. Skoro jesteś rozproszony kilkoma czynnościami jednocześnie nie wykorzystujesz maksymalnych mocy przerobowych na konkretny element w tym przypadku szybkość. Metronom jest tu ograniczeniem. Więc jeżeli chcesz ćwiczyć szybkość musisz porzucić to co cię ogranicza :).

  Oczywiście do nauki równego grania jak najbardziej warunek konieczny, ale jeżeli komuś chodzi o szybkość, to metronom będzie tylko ograniczeniem i przeszkadzaczem. No żeby nie było, że się mądrze tu bez żadnych podstaw krótki filmik najlepszego mistrz instrumentu chodzącego po tej planecie https://www.youtube.com/watch?v=DhkbSBxPYcU

  1. Witaj Hugo, dziękuję za wartościowy komentarz.

   Spotkałem się z podejściem które prezentujesz do ćwiczenia szybkości, aczkolwiek wielu “wymiataczy” naucza ćwiczenie w bardzo wolnym tempie i stopniowe przyspieszanie. Tak więc chyba są 2 drogi, ponieważ i jedni i drudzy bez wątpienia grają szybko.

   Trzeba jednak przyznać, że to co piszesz wydaje się być logiczne. Obawiałbym się jedynie przyzwyczajenia się do niechlujnego grania poprzez ćwiczenie cały czas w zbyt szybkim tempie (poprzez ćwiczenie, będziemy to utrwalać)

   Obejrzę załączony filmik z youtube i postaram się bardziej zgłębić temat. Dzięki.

 3. Te wszystkie trzy zasady można odnieść de facto do każdego instrumentu. Metronom może być również przyjacielem pianisty lub klawesynisty. Wiem, że jest to forum dla grających na gitarze – ale wiele zasad opisywanych w kontekście jednego instrumentu można przenieść na ćwiczenia na innym. Faktem jest, że bez żmudnych ćwiczeń nie można dobrze grać ani na fortepianie, klawesynie, czy organach, ani na żadnym instrumencie. Ja nigdy nie byłem w stanie się nauczyć gry na gitarze. Po prostu nie i koniec. Artykuł świetny. I rady w nim przedstawione wezmę pod uwagę podczas ćwiczeń z metronomem na fortepianie.

  1. Zgadza się – to również odnosi się do innych instrumentów. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bardzo przydatne w kontekście nauki gry na gitarze. Cieszę się, że artykuł się przydał,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *