Akordy alterowane na gitarze (czym są i jak zagrać)

Szymon ZeifertAkordy i Chwyty Gitarowe, Jazz28 Comments

Mało co brzmi tak ciekawie, jak akordy alterowane.

Jeśli chcesz grać jazz, funk czy bluesa, to musisz je doskonale znać.

Choć ich zapis może przerażać (np. Eb7b5#9), to na szczęście nie są wcale takie trudne.

W tej lekcji poznasz czym są oraz opanujesz gotowe chwyty na gryfie. (lekcja zakłada podstawową znajomość teorii muzyki)

Kliknij wideo poniżej i zobacz lekcję “Akordy alterowane na gitarze (czym są i jak zagrać)”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(UWAGA: Interesuje Cię granie jazzu? W takim razie prawdopodobnie spodoba Ci się zbiór 40 jazzowych zagrywek. Kliknij TUTAJ i zobacz go)

jazzowy-niezbednik-poziom

28 Comments on “Akordy alterowane na gitarze (czym są i jak zagrać)”

 1. Witam, fajna lekcja, dużo teorii ale przydało by się trochę przykładów wykorzystania akordów aliterowanych w konkretnych, znanych utworach wraz z omówieniem. Myślę, że to mocno uatrakcyjniło by lekcję.

  Pozdrawiam i dziękuję
  Janusz ( 68l. )

  1. Dzięki za sugestię. Postaram się zrobić osobną lekcję z analizą praktycznych przykładów.

 2. Pociesza mnie to,że są osoby 60+. Mam 35 lat i zastanawiałem się czy nie jestem za stary !!

  1. Jest nawet trochę 70+ 🙂 Zresztą za stary na co? W każdym wieku można grać na gitarze, o ile tylko palce są sprawne, a nie schorowane.

  1. Chyba nigdy nie można powiedzieć, że się nauczyło muzyki. To jest temat bez granic i każdy pozna go w mniejszym lub większym – ale ciągle – fragmencie.

 3. Myślałem że jestem najstarszy ( 61 lat ) ale Jarek, Wojtek mnie utwierdzają że nie zgłupiałem 🙂 . Pozdrawiam właśnie czekam na Fendera – lada dzień. Ćwiczę z Szymonem ( nie zawsze ale staram się )

   1. Jedna z pierwszych lepszych lekcji.Sadze ze jako zachęta do tego typu lekcji mogłoby się zdarzyc coś w rodzaju wproawdzenia do interwałów czyli co to sekunda mała i wielka i ze tercja mała to moll a tercja duża to dur i wtedy koniunktura dla takich smacznych lekcji sama by się napędzała(sam bym oglądał ze smakiem i czekał z niecierpliwością)Budowanie akordow wg interwałów?pozdrawiam serdecznie

 4. Mam 60 lat.Od 40-stu paru brzdąkam coś tam przy ognisku ,ale Szymon znaleziony ot przypadkiem w internecie ,spowodował że chce mi się inaczej myśleć i grać na gitarze.Pełny profesjonalizm nauczania.Wielkie dzięki.

 5. Witam
  Świetne objaśnienie tematu alteracji – mam jednak pytanie dotyczące poruszonej kwestii różnej interpretacji nazewnictwa akordów. Opierając się na C: C7 – wiadomo że z septymą małą, C7b9 septyma mała z noną alterowaną a teraz C9 – z samą noną czy z septymą małą i noną? Tak samo Caug9 – sama nona jako dodana do durowego czy również dodana do septymowego – często spotykam różne interpretację tego typu akordów w zapisie graficznym np. na klawiszach.

  1. Witam,
   super, że lekcja się podoba. Co do Twojego pytania to C9 zawiera w sobie C7. Tak samo C11 zawiera w sobie C9, a C13, zawiera w sobie C11.

   Tak więc Caug9 zawiera w sobie: akord C zwiększony, septymę małą oraz nonę.

   Jeśli chcesz do akordu C dodać nonę, ale bez septymy, to używasz słowa “add”: Cadd9

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *